EMWO Meble
Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Wady i zalety
Ogrzewanie podłogowe – czy warto? Wady i zalety

Masz już dość oglądania przestarzałych grzejników obwieszonych ubraniami? A może walczysz z uporczywym kurzem, który zbiera się w jego szczelinach? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiesz twierdząco, wiedz, że to czas na zmiany! Niemodne i nieestetyczne grzejniki na ścianach naszego domu odchodzą do lamusa. Dziś to rozwiązanie zastępuje ogrzewanie podłogowe, które okazuje się ogromnym przełomem we współczesnym budownictwie.

Czy warto zrobić ogrzewanie podłogowe w domu?

Ogrzewanie podłogowe, czyli tak zwana „podłogówka” to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, na które decydujemy się podczas wyboru systemu grzewczego zarówno do domu, jak i wielu innych budynków i przestrzeni publicznych. Zapewnia nie tylko równomierne ocieplenie całego mieszkania, co przekłada się na nasz budżet (ogrzewanie podłogowe redukuje wszelkie koszty utrzymania, zużycia prądu i nie obciąża instalacji i źródła ciepła), ale również wysoki komfort. Każdy centymetr naszego mieszkania jest tak samo ciepły i przyjemny, a podłoga subtelnie grzeje w stópki. To rozwiązanie, dzięki któremu możemy dokładnie dogrzać całe mieszkanie, a tym samym żeliwne, ciężkie i niezbyt dekoracyjne grzejniki znikają z naszych ścian. Jeśli zastanawiasz się czy warto zrobić ogrzewanie podłogowe w domu – zapraszamy do lektury. Przygotowaliśmy wszystkie za i przeciw, a także świetne rozwiązania wnętrzarskie dla domów z ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie podłogowe w domu – wady i zalety takiego rozwiązania

Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na utrzymanie ciepła w całym domu. Daje to nie tylko poczucie komfortu podczas wykonywania różnych czynności, ale przede wszystkim jest bardzo wygodne o poranku czy wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz spada, a ogrzewanie podłogowe automatycznie reguluje swoją temperaturę. Posiadacze podłogi z płytek ceramicznych lub kafli z pewnością wiedzą o czym mowa – gdy wychładza się pomieszczenie, podłoga staje się niekomfortowa dla naszych stóp, a tradycyjne grzejniki nie są w stanie jej ogrzać. Podłogówka okaże się więc trafnym wyborem dla zmarzluchów - stąpanie po ciepłej podłodze jest naprawdę przyjemnie i korzystne dla naszego samopoczucia.

Ogrzewanie podłogowe to więcej możliwości aranżacyjnych

Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest oczywiście ukryta instalacja. Wszystkie przewody umieszczone są pod posadzką, co sprawia, że ogrzewanie jest niewidoczne, a mimo to działa prawdziwe cuda! Klasyczne grzejniki nie zdałyby egzaminu w minimalistycznych wnętrzach, ponieważ ich umieszczenie jest utrudnione ze względu na duże przeszklenia ścian. Ogrzewanie podłogowe zapewnia zatem pełną swobodę aranżacyjną – pod oknami możemy ustawić wymarzoną konsolę, fotel lub biblioteczkę. Ponadto brak kaloryferów zwiększa także estetykę wnętrza. Umówmy się – taki klasyczny grzejnik naprawdę nie wygląda atrakcyjnie...

Dobre rozwiązanie dla alergików

Badania dowodzą, że ogrzewanie podłogowe to świetnie rozwiązanie dla alergików i osób zmagających się z astmą. Obieg powietrza nie jest tak wzmożony, jak w przypadku działania grzejników, a kurz tak mocno się nie unosi i nie wchłaniamy go wraz z wdychanym powietrzem. Poza tym grzejniki to prawdziwe skupiska kurzu – dostęp do wszelkich szczelin jest tak trudny, że nie sposób go idealnie wyczyścić. Wiele osób twierdzi, że po zmianie grzejników na ogrzewanie podłogowe powietrze stało się także bardzo korzystne dla zdrowia i nie jest suche.

Czy ogrzewanie podłogowe jest tanie?

Wysoki komfort cieplny, jakie daje ogrzewanie podłogowe wcale nie musi oznaczać wysokich kosztów. Okazuje się, że koszty ogrzewania na przełomie kilku lat są dużo niższe, czego przyczyną jest możliwość utrzymania przez długi czas stałej temperatury, a dzięki dużej powierzchni zmniejszenia temperatury ogrzewania o nawet kilka stopni! Ogrzewanie podłogowe jest także dużo bardziej ekonomiczne. Do wytworzenia ciepła wystarczy niewielka temperatura zasilania na urządzeniu grzewczym, co sprawia, że użyjemy mniej opału.

Wady podłogówki w domu

Choć ogrzewanie podłogowe jest bardzo korzystnym rozwiązaniem (również ze względów ekonomicznych), to koszt takiej inwestycji jest dużo droższy niż montaż grzejników. Kolejnym minusem jest ciężki dostęp do instalacji w razie awarii. Jeśli napotkamy jakiś problem z poprawnym działaniem ogrzewania, będziemy zmuszeni skuć podłogę, dlatego to ważne, by montaż przewodów oddać w ręce profesjonalistów. Przed wykonaniem montażu musimy także znać rozkład mebli w pomieszczeniu, a zwłaszcza lodówki, wanny, kabiny prysznicowej. Pewnym ograniczeniem są także dywany, ponieważ powinniśmy wybrać taki, który posiada odpowiedni certyfikat i jest przeznaczony do podłogi z ogrzewaniem.

Jakie meble wybrać, by nie zaburzyć pracy ogrzewania podłogowego? Najlepsze propozycje

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich mebli, które nie będą utrudniać i zatrzymywać pracy ogrzewania podłogowego, a także w dużym stopniu przyczynią się do lepszego obiegu powietrza względem całej powierzchni. Jedną z najlepszych propozycji będą meble na nóżkach, których wysoka konstrukcja pozwala podłodze na równomierne oddawanie ciepła. Narożniki czy łóżka na nóżkach dodatkowo prezentują się bardzo lekko i stylowo, co z pewnością zwiększy atrakcyjność wnętrza. Mamy zatem rozwiązanie, które nie tylko zwiększy efektywność ogrzewania podłogowego, ale również odmieni aranżację.

Meble na nóżkach świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie nie chcemy przytłoczyć ścian czy podłóg ciężkimi meblami. Wolna przestrzeń zapewnia pełną swobodę aranżacji, a także pozwala na rozprowadzenie komfortowej temperatury w całej strefie. Zalety ogrzewania podłogowego szczególnie docenimy zimą, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże, a siedząc na fotelu czy kanapie będziemy mogli dotknąć ciepłej powierzchni.

Jaki dywan na podłogę ogrzewaną?

Pragniemy także rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące użytkowania dywanów na ogrzewanej podłodze! Nowoczesne systemy grzewcze dopasowane są do wielu rodzajów podłóg, a także dywanów. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki dywan na podłogę ogrzewaną, przede wszystkim zwróć uwagę na materiał wykonania i podkładu. Najlepiej sprawdzają się dywany z tworzyw syntetycznych, które najlepiej przewodzą ciepło. Wiele dywanów posiada także specjalne oznaczenie z informacją o przystosowaniu dywanu do ogrzewania połogowego. Jeśli szukasz rozwiązania, jaki dywan na podłogę ogrzewaną wybrać, sprawdź nasze propozycje: modne dywany do salonu EMWO.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Planując system grzewczy całego domu, wiele osób zastanawia się czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Spiesząc z odpowiedzią, to właśnie tak wiele korzyści płynących z posiadania podłogówki skłania nas do dużej inwestycji, jakim jest ogrzewanie podłogowe. Do tego rozwiązania przekonują się zwłaszcza osoby, które zaczynają swoją przygodę z budową domu czy gruntownym remontem mieszkania. Bez dwóch zdań inwestorzy najbardziej pragną urządzić swoje włości idealnie i choć mają do dyspozycji wiele opcji – ogrzewanie podłogowe wodne jest jednym z najbardziej popularnych. Ogromną zaletą jest fakt, że mamy możliwość utrzymać stałą i bardzo komfortową temperaturę w całym domu. Kolejnym przekonującym argumentem mając do wyboru ogrzewanie podłogowe czy grzejniki jest fakt, iż ciepłe powietrze wydobywające się z podłogi pozwala na samym początku ogrzać nasze stopy, czyli część ciała, która jest najbardziej podatna na zimno. Górna strefa jest z kolei chłodniejsza, a więc bardziej komfortowa w okolicach głowy.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Planując ogrzewanie podłogowe w domu mamy do wyboru dwie opcje: ogrzewanie podłogowe wodne i ogrzewanie podłogowe elektryczne. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim, gdy planujemy montaż ogrzewania na całej powierzchni domu, w każdym pomieszczeniu, zarówno na parterze, jak i piętrze. Ogrzewanie podłogowe wodne w odróżnieniu od elektrycznego może być także zasilane przez wiele rodzajów paliwa, dzięki czemu nie obciąży naszego budżetu. Wybierając ogrzewanie podłogowe elektryczne musimy wziąć pod uwagę, że w ostatnich czasach cena energii elektrycznej jest dosyć wysoka, a więc ogrzewanie będzie generować spore koszty w sezonie grzewczym. Wiele osób decyduje się na system dzielony, czyli montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego w łazience i kuchni, a w pozostałych pomieszczeniach grzejników. Jednak atutem tego typu podłogówki jest możliwość grzania pomieszczeń bez uruchamiania centralnego ogrzewania.
Mając do dyspozycji tak wiele rozwiązań, możemy pozwolić sobie na naprawdę idealnie dopasowane do naszych potrzeb ogrzewanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium