EMWO Meble
Jak układać książki na półkach i regale? Sprawdź estetyczne rozwiązania aranżacyjne
Jak układać książki na półkach i regale? Sprawdź estetyczne rozwiązania aranżacyjne

Nie ulega wątpliwości, że książki to prawdziwa osoba wnętrza. Gdy dodatkowo dobrze o nie zadbamy i estetycznie ustawimy na półce, w efekcie możemy stworzyć naprawdę piękną i stylową biblioteczkę, która zachwyci gości. Sprawdź, jak układać książki na półkach i regałach oraz w jakiej kolejności wyglądają najlepiej!

Jak układać książki na półkach?

Ułożone estetycznie na półkach książki to wyjątkowy efekt wizualny dla naszego wnętrza. Według autora, koloru, wielkości, alfabetycznie, a może nawet w fantazyjny i niespotykany sposób, czyli brzegiem kartek w stronę wnętrza – możliwości, jak układać książki jest naprawdę wiele, ale jak dobrze ustawić książki, by się nie niszczyły, a dodatkowo pięknie prezentowały? Przede wszystkim pionowo! Zaleca się układać książki pionowo, ponieważ tylko wtedy zadbamy o ich żywotność, a w efekcie zyskamy wieloletnie wydania i ciekawie i estetycznie zorganizowaną przestrzeń.
Książki ułożone na sobie generują duży ciężar, przez co nie tylko łatwo o odkształcenia, ale również duży nacisk na jedną część półki lub regału.

W jakiej kolejności układać książki?

Odpowiednie ułożenie książek na półkach ma niezwykły wpływ na estetykę wnętrza, jak i nasze samopoczucie związane z przebywaniem w danym pomieszczeniu - w uporządkowanej i schludnej przestrzeni dużo wygodniej się wypoczywa i pracuje. Od tego, w jakiej kolejności układać książki, zależy więc nie tylko nasz gust i poczucie stylu, ale również rodzaj regału lub półki, wielkość, a także możliwości techniczne i przestrzenne wnętrza. Im więcej książek, tym oczywiście więcej sposobów i kombinacji na to, jak ułożyć książki. Sprawdźmy, jak układać książki!

  • Według wielkości - ciekawym rozwiązaniem na ustawienie książek jest kierowanie się wielkością okładek. Tak ułożone książki prezentują się estetycznie, a i wnętrze wydaje się dużo bardziej uporządkowane i subtelne. Najbardziej uniwersalnym sposobem na ustawienie książek według wielkości jest ułożenie od lewej krawędzi do prawej strony regału lub półki.

  • Kolorystycznie - możemy pokusić się o ciekawą dekorację dla naszego wnętrza i ułożyć książki kolorami. Stopniując barwy od najjaśniejszej do najciemniejszej wyjdzie nam urocza tęcza, która może wyglądać świetnie na białej ścianie.

  • Minimalistycznie – możemy postawić nie tylko na minimalną ilość książek, ale również delikatny design okładek. Wybierzmy tylko białe, szare lub beżowe odcienie książek z czarnymi napisami, które ustawimy na regale lub półce, a Twoje wnętrze zdecydowanie zyska ciekawy efekt. Idealne rozwiązanie dla nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.

  • Alfabetycznie – najbardziej powszechnym sposobem na to, w jakiej kolejności układać książki jest porządek alfabetyczny, zwłaszcza jeśli Twoje zbiory są naprawdę pokaźnych rozmiarów. Możemy ustawić książki według nazwisk pisarzy, co zdecydowanie ułatwi odnalezienie wybranej książki.

  • Ulubionymi autorami – pokaż wszystkim na widok, których książek Twoje serce bije mocniej! Niektóre książki jednego autora podzielone są na osobne tomy, a ustawione obok siebie tworzą ciekawy, spójny efekt, a Ty zyskasz wszystkie części ulubionych książek w jednym miejscu.

  • Wyróżnij najnowsze zdobycze – najnowsze książki ustawione na najbliższym brzegu regału lub półki zachęcą do przeczytania, a dodatkowo z całą pewnością zainspirują gości – okładki nowych dzieł prezentują się naprawdę wybornie!
  • Podział na rodzaje i gatunki – ustawienie książek w porządku gatunkowym to kolejny popularny pomysł, jak ułożyć książki. Dzięki temu wyodrębnimy ulubione pozycje, a dodatkowo każdy gatunek możemy przedzielić ciekawą przegródką lub dekoracją.

  • Oryginalnie i z pomysłem – do układania książek możemy podejść z pełną swobodą i wyobraźnią i ustawić brzegiem kartek w stronę wnętrza, kilka tomów pionowo, a kilka poziomo, w stos lub dla jeszcze lepszego efektu wizualnego za przeszkloną i podświetlą witryną.

Jak ładnie ułożyć książki na regale, półce lub komodzie?

Warto pamiętać o tym, jak ładnie ułożyć książki na regale, by pozwoliły na szybki i łatwy wybór, ale również zwiększyły atrakcyjność wnętrza. Tyczy się to nie tylko salonu, do którego zapraszamy gości, ale również sypialni i gabinetu, w którym powinniśmy ograniczyć intensywne kolory, chaos czy zadbać o schludność. Jak ustawić książki, by pięknie prezentowały się w sypialni? Możemy zakupić ciekawy regał np. w jodełkę, który pozwoli na oryginalne wyeksponowanie książek. Dodatkową zaletą takich mebli jest jeszcze więcej możliwości, w jakiej kolejności ułożyć książki np. w formie drzewka, jodełki, schodów lub wielu innych kształtów. Wiszące, loftowe półki czy wsporniki pozwolą nam na wyczarowanie ciekawych kompozycji i wzorów na ścianie, a dzięki ich lekkości nie przytłoczymy przestrzeni.

Jeśli poszukujesz dobrego regału na książki, wszystkie porady i inspiracje na kącik czytelnika znajdziesz tutaj: blog EMWOmeble. Z pewnością uda Ci się stworzyć estetyczną i funkcjonalną przestrzeń do czytania. Pamiętaj, że duża ilość książek to zawsze wiele zalet – wzbogacamy nasze słownictwo, wnętrze wygląda bardzo elegancko, a poza tym mamy nieorganiczną możliwość zmiany dekoracji i ustawienia książek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium