EMWO Meble
Jak dbać o marmur? Jak czyścić i pielęgnować stoliki z marmurowym blatem? O tym musisz pamiętać!
Jak dbać o marmur? Jak czyścić i pielęgnować stoliki z marmurowym blatem? O tym musisz pamiętać!

Marmur prezentuje się niepowtarzalnie i luksusowo - sprawia, że wnętrze nabiera klasy, szyku i elegancji, a sam marmurowy blat już stanowi niezwykły elementy aranżacji. Jednak ten szlachetny materiał ma bardzo poważną wadę – jest niezwykle delikatny przez co oczywiście wymaga odpowiedniej pielęgnacji. I choć jest słabo odporny na działanie czynników atmosferycznych (źle reaguje na różnice temperatur, wilgotność czy zmienne ciśnienie) i łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, wcale nie musimy rezygnować z jego atutów i obawiać się pielęgnacji marmuru. Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Poznaj złote zasady użytkowania i konserwacji marmuru, marmurowych powierzchni i blatów mebli.

Pielęgnacja marmuru – o tym musisz pamiętać!

Marmur jest niezwykle szlachetnym kamieniem od wielu dekad. Współcześnie zdobi wnętrza, blaty mebli, podłogi, ściany, kuchnie, a nawet łazienki i jest dostępny pod wieloma postaciami. Najczęściej spotkany jest również w przestronnym salonie, a gotowy przepis na dopieszczony w każdym calu salon w marmurze znajdziesz na naszym blogu: pomysły na aranżację z wykorzystaniem marmuru | Blog EMWOmeble. Tak naprawdę uznawany jest za synonim bogactwa i luksusu. I nic w tym dziwnego, bowiem prezentuje się niebanalnie i elegancko. Jest także niezwykle wymagający, więc pozostaje bardzo ważne pytanie: jak dbać o marmur, by na długo zachował swój piękny blask i wdzięk?

Ze względu na porowatą powierzchnię, marmur cechuje wysoka podatność na powstawanie plam, wrażliwość na zanieczyszczenia chemiczne i wysoka nasiąkliwość, dlatego wszelkie codziennie zabrudzenia muszą być na bieżąco usuwane. Regularne i systematyczne czyszczenie pozwoli zapobiec matowieniu, przebarwieniom i unikniemy też ryzyka powstawania zarysowań i stałych uszkodzeń. Tak naprawdę odpowiednia pielęgnacja marmuru, a więc regularne czyszczenie i przecieranie ściereczką z mikrofibry to klucz do sukcesu.

Czym czyścić marmur? Czy woda i płyn wystarczy?

Choć pielęgnacja marmuru wydaje się trudna i czasochłonna, przy regularnym czyszczeniu możemy tego całkowicie uniknąć. W celu delikatnego odświeżenia czy usunięcia plam wystarczy tak naprawdę woda z delikatnym płynem. Czyszczenie marmuru powinno odbywać się za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem łagodnego środka o naturalnym pH. Pod żadnym pozorem nie można stosować twardej strony gąbki, magicznych gąbek, druciaków i zmywaków, ponieważ mogę zarysować marmur! Kolejnym etapem czyszczenia marmuru jest dodanie do letniej lub ciepłej wody kilku kropel płynu do naczyń, mydła, specyfiku do czyszczenia kamienia naturalnego lub specjalnego detergentu przeznaczonego do mycia marmuru. Pamiętaj jednak, by przed czyszczeniem marmuru przetestować środek na niewielkiej i niewidocznej części, by sprawdzić jak zareaguje z powierzchnią.

Jak czyścić marmur? Jak usunąć plamy z marmuru?

Wbrew pozorom, czyszczenie marmuru jest bardzo łatwe. Mając w zanadrzu wodę z płynem i miękką gąbkę, wystarczy wykonywać pionowe ruchu po zabrudzonej powierzchni, a następnie wytrzeć ją do sucha np. ręcznikiem papierowym czy suchą ścierką. Pamiętaj, że marmurowe powierzchnie nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego to niezwykle ważne, by gąbka nie była mokra - musi być porządnie odsączona z wody. Nie wolno także trzeć powierzchni z całej siły, ponieważ zwiększa to ryzyko porysowania. W przypadku ciężkich i uporczywych plam można użyć środka dedykowanego do marmuru lub wapienia.

Czyszczenie marmuru - domowe sposoby z sodą

Jeśli nie wiesz, jak czyścić marmur lub jak usunąć plamy z marmuru, z pomocą przychodzą świetne domowe sposoby bez dużego nakładu finansowego. Ich zaletą jest nie tylko wysoka skuteczność, ale przede wszystkim fakt, że są bardzo delikatne i bezpieczne dla marmuru. Ponadto wszystko, czego potrzebujesz do czyszczenia marmuru domowymi sposobami, na pewno masz w swojej kuchni. W tym celu wystarczy przygotować roztwór z wody i sody oczyszczonej (2-3 łyżki sody na ok 250 ml wody) lub wykorzystać gotową wodę destylowaną. Pamiętaj, by po zakończonym czyszczeniu starannie osuszyć blat ręcznikiem papierowym lub delikatną szmatką.

Jak dbać o stoliki z marmurowym blatem? Jak uniknąć smug?

W dbaniu o marmur kluczową rolę gra systematyczność. Gdy coś się wyleje - natychmiast trzeba odsączyć płyn ręcznikiem papierowym. Na bieżąco usuwamy nie tylko wodę, tłuszcze czy wszelkie płyny, ale także kurz, okruszki i zabrudzenia. Na co dzień trzeba również chronić blat przed barwiącymi produktami i kontaktem z owocami, sokami czy winem, które mogą wejść w reakcję ze strukturą marmuru i zabarwić blat. By uniknąć ryzyka zabrudzeń powinno się używać specjalnych podkładek pod blat i przede wszystkim nie stawiać gorących naczyń bezpośrednio na stolik. Warto także pielęgnować marmurowe blaty miękką ściereczką z mikrofibry lub naturalnej irchy, co pozwoli uniknąć smug i zachować połysk na dłużej.

Jak czyścić i pielęgnować marmurowe blaty?

Warto pamiętać, że powierzchnia marmuru nie jest idealnie gładka, dlatego ciekawą opcją są specjalne zabiegi nabłyszczające i woskowanie, którym można poddać marmur. Przyczyniają się do uszczelniania porów, zapobiegają zbieraniu się kurzu i powstawaniu plam oraz wzmacniają kolor. Kamień można również zaimpregnować. W tym celu konserwuje się jego powierzchnię specjalnymi preparatami na bazie wosku lub żywic polimerowych, które zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią i plamami. Jest to jednak istotne w przypadku wykorzystaniu tego materiału w łazience o wysokiej wilgotności.

Jak widzisz - codzienna pielęgnacja marmurowych blatów wcale nie jest czasochłonna. Tak naprawdę wystarczy systematyczność i szybka reakcja w przypadku pojawienia się plam. Gdy zatem będziesz stosować się do najważniejszych zasad pielęgnacji marmuru, możesz być spokojny – z całą pewnością szybko, efektywnie i bez komplikacji usuniesz każde zabrudzenie i przedłużysz żywotność swojego mebla. Pamiętaj również, by unikać silnych środków do czyszczenia, szczególnie tych na bazie kwasów, chloru i z domieszką pochodnych silikonów. Przed ich zakupem, warto więc bliżej przyjrzeć się, co wchodzi w jego skład.

 

10 najważniejszych zasad użytkowania marmuru:

1. Odpowiednia pielęgnacja marmuru to podstawa.
2. Używaj ściereczek z mikrofibry lub naturalnej irchy, by uniknąć smug i zachować połysk.
3. Zachowuj powierzchnię marmurową czystą i suchą przez cały czas.
4. Systematyczne i regularne czyszczenie pozwoli zapobiec powstawaniu zarysowań, przebarwień czy matowieniu.
5. Unikaj kontaktu z silnym i żrącymi substancjami, a także kwasami.
6. Nie kładź na blacie barwiących owoców, gorących naczyń itp.
7. Zawsze używaj specjalnych podkładek i spodków pod szklanki, kubki czy misy.
8. Natychmiast usuwaj rozlane substancje.
9. Do czyszczenia marmuru używaj jedynie delikatnych środków np. mydła, płynu do naczyń czy specjalnego detergentu do kamienia naturalnego lub marmuru.
10. Chroń przed zarysowaniami i wykonuj pionowe ruchy podczas czyszczenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium