Co to jest biophilic design?
Nasze życie zostało zdominowane przez elektronikę, a nasze wnętrza coraz bardziej przypominają aranżacje z okładek czasopism niż przyjazne, ciepłe miejsce jakim powinien być dom. Szarość betonu, wysoki połysk bieli oraz czerni, hartowane szkło- wszystko to wygląda niezwykle okazale, ale czy służy nam przebywanie we wnętrzach tak dalekich od naturalności? Matka natura, stworzyła masę narzędzi, żeby nasze ciało oraz umysł były zdrowe i dobrej formie. Tylko od nas zależy czy skorzystamy z tych dobrodziejstw. Biophilic design to styl projektowania, który stawia na podium właśnie inspirację i miłości do natury. Liczne badania pokazały, że zastosowanie tego typu rozwiązań poprawia jakość życia! Projektowanie biofilne zakłada, że kontakt z naturą oraz czerpanie z jej oryginalnych wzorów sprawi, że nasze wnętrza staną się dla nas swoistą oazą, która nas ukoi i naładuję energią.
Salon w stylu naturalnym, czyli salon biofilny
Salon to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu - odpoczywamy, przyjmujemy gości, spędzamy czas z rodziną. Co Ty na to, aby zainspirować się naturą i urządzić salon naturalny? Pozwól, że podpowiemy Ci jak to zrobić.
Urządzając salon biofilny, uwolnij swoje okna od zbędnych zasłon oraz dekoracji. Naturalne światło jest na wagę złota. Fototapeta z pejzażem, mglistym lasem czy kompozycją kwiatów i liści doda charakteru wnętrzu i z pewnością poczujemy klimat jaki roztoczy w całym wnętrzu. Elementy natury we wnętrzach w stylu biophilic są absolutnie niezbędne. To właśnie one jak nic innego sprawią że poczujemy kontakt z przyrodą. Kwiaty doniczkowe możemy ustawić gdziekolwiek tylko znajdziemy miejsce! Pokaźne i bardzo ozdobne liście monstery, dostojna palma czy ekstrawaganckie drzewko Bonsai- im różnorodniej tym lepiej. Rama obrazu wypełniona mchem chrobotkiem to strzał w dziesiątkę. To nie tylko bardzo oryginalna ozdoba na Twojej ścianie ale także naturalny filtr powietrza, który nie wymaga żadnej pielęgnacji. Inspiracje biophilic design stanowią wnętrza utrzymane w dość minimalistycznym stylu wzbogacone naturalnym drewnem, bujną roślinnością oraz dużą ilością naturalnego światła.
Biophilic design- jak urządzić naturalną sypialnię?
Sypialnia - miejsce wypoczynku, snu, oaza spokoju, w której rozpoczynasz i kończysz każdy dzień. Dlaczego, więc nie urządzić sypialni w stylu naturalnym? Zapewnij sobie doskonałe samopoczucie i bliskość natury zaraz po przebudzeniu oczu.
Naturalna sypialnia powinna być miejsce dla dużej ilości kwiatów. Kwiaty pobierają dwutlenek węgla dostarczając nam w zamian tlen, dbają również o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Przebywanie w towarzystwie roślin działa na nas kojąco, zieleń uspokaja i pomaga się zrelaksować. Drewniana podłoga, rattanowe kosze na bibeloty, wełniany pled oraz jedwabne poduszki- wszystko naturalne, w kolorach inspirowanych naturą. Granatowe niebo o zmroku, piaszczyste plaże, słomiane źdźbła suchej trafy a także nasycony róż kwiatów czy czerwie zachodzącego słońca- natura daje nam ogrom inspiracji. Sypialnia w stylu biophilic design zyska na atrakcyjności również przez zastosowanie oryginalnej fototapety. Mglisty las czy kolorowe jesienne drzewo będą idealnie pasowały do biofilnych wnętrz. Łóżko w miękkiej tapicerce spotęguje wrażenie delikatności jakie niesie za sobą natura. Decydując się na te w barwie zielonej, zyskujesz jeszcze więcej tego odprężającego koloru w swojej naturalnej sypialni.
Wyjdź naprzeciw naturze - biofilny taras
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu czy chociażby balkonu, wykorzystaj ten atut i utwórz nim swój prywatny kawałek ogrodu. Masz do dyspozycji bardzo wile gatunków roślin i kwiatów które nie tylko przyozdobią ale także sprawią, że poczujesz się jak na kwiecistej łące. Czasami czujemy się zagubieni, sami nie wiedząc dlaczego, powodem może być nasza naturalna potrzeba bliskości z naturą. Człowiek od zarania dziejów otacza się przyrodą i zwierzętami. Bark kontaktu z naturą źle wpływa na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Domy w stylu biophilic design są otwarte na naturę, jak tylko to możliwe. Panoramiczne okna oraz świetliki w dachu pozwalają na maksymalne doświetlenie wnętrza i zachowanie rytmu dobowego: idziemy spać razem ze słońcem i zasypiamy, kiedy robi się ciemno. Dom biofilny pełen jest kwiatów, może zawierać też zwierzęce akcenty. Kształty mebli są bardziej delikatne i stonowane: okrągłe siedziska, piaskowe obicia. Drewno, rattan, naturalne ozdoby jak np. ramki z kawałków patyków, plakat z wizerunkiem modnej lamy- wszystko co jest naturalne albo kojarzy się z florą i fauną będzie mile widziane w biofilnym wnętrzu. Ciepłe promienie słońca, rozkoszny śpiew ptaków i szum drzew w oddali… Kiedy już wszystkie kwiaty i dekoracje będą na miejscu, zaopatrz się w wygodne miejsce, gdzie komfortowo będziesz korzystać z uroków jakie daje przebywanie z naturą.
Biuro biophilic desing, czyli jakie kwiaty do biura?
Wykonując pracę biurową jesteśmy zmuszeni, przybywać przez kilka godzin dziennie w dość stonowanym i monotonnym biurze. Główne miejsce zajmują biurka i krzesła w bardzo prostej formie. Możemy jednak uczynić nasze biuro bardziej atrakcyjnym, zachowując przy tym jego funkcjonalność. Udowodniono, że inspirując się biophilig design w aranżacjach biur, szkół czy szpitali uzyskano znaczące korzyści: - obniżenie poziomu stresu, - poprawa samopoczucia, - większa produktywność, - kreatywność na wyższym poziomie, - zmniejszona liczba absencji pracowników. Który szef nie chciałby więc tak korzystnych zmian! Wystarczy jedynie otworzyć się na nature w najprostszej formie. Kwiaty doniczkowe do biura, wniosą ze sobą aurę spokoju oraz dobrego stylu. Finezyjne kwiaty doniczkowe do biura to np. szalenie modna monstera- niezwykle piękna i mało wymagająca. Warto także rozważyć zakup kwiatów doniczkowych do biura które będą również pożyteczne. Rośliny oczyszczające powietrz to np. Sansewieria (zwana potocznie wężownicą), skrzydłokwiat, paprotka czy bluszcz pospolity. Biuro z roślinami gwarantuje nam więc większą efektywność pracy, będzie nam przyjemniej a także będziemy mieli zdrowsze, oczyszczone powietrze- same plusy. Wspólne dbanie o rośliny poprawi też relację między współpracownikami.