EMWO Meble
Znaczenie kolorów we wnętrzach
Znaczenie kolorów we wnętrzach

Wpływ koloru na otoczenie

Nasze otoczenie ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a nawet na nasze zdrowie. Przyjemny kolor, delikatne tkaniny oraz zapachy są bardzo pomocne w tworzeniu przyjaznej przestrzeni. Stymulując poszczególne zmysły możemy wywołać wyraźną reakcję naszego mózgu. Posiadając tę wiedzę, przypomnijmy sobie jak dobrze czujemy się w ekskluzywnych salonach masażu czy drogich hotelach… To zazwyczaj miejsca, gdzie wszystko jest dopracowane w najmniejszym detalu tak, żebyśmy poczuli się komfortowo. Niezbyt głośna muzyka, delikatny zapach, klasyczne piękno, wysokiej jakości materiały i od wejścia czujemy się dobrze.

Psychologia koloru

Nie od dziś wiadomo jak ważne są dla nas kolory. Szczególnie ich symbolika oraz to, jak na nas oddziałują. Udowodniono jednak, że kolory nie mają aż tak dużego znaczenia dla naszych uczuć, gdyż każdy ma nieco inny gust oraz poszczególne barwy mają nieco inne znaczenie pod względem kulturowym. Np. mieszkańcom chłodnej Skandynawii kolor czerwony kojarzy się z ciepłem i przytulnością natomiast w krajach Afryki to kolor zagrożenia, wojny i niebezpieczeństwa.

Jednak to właśnie według zasad psychologii koloru dobieramy często barwy do naszych wnętrz, gdyż na dużej powierzchni mogą rozmaicie na nas oddziaływać. Wykorzystanie znaczenia kolorów wykorzystuje się też w marketingu. Kolory opakowań poszczególnych produktów mają dobrze nam się kojarzyć i przekonać do ich zakupu. Również znaki drogowe dzięki temu, że mają ustalone barwy są bardziej czytelne i często uniwersalne w wielu krajach na różnych kontynentach.

Znaczenie kolorów we wnętrzach

Kolory we wnętrzach

Różnorodne style wnętrzarskie również czerpią mocno z tych ustalonych reguł. Jasne barwy w małych wnętrzach to chyba najbardziej powszechna wiedza, którą wykorzystujemy przy aranżacji naszych domów i mieszkań. Wybór barw nie powinien być więc przypadkowy, ale dopasowany do wielkości pomieszczenia, naszych osobistych preferencji oraz całościowej wizji, jak ma ostatecznie wyglądać całość. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym kolorom, które najczęściej goszczą w naszych wnętrzach.

Biały- klasyczna biel symbolizuje niewinność i czystość. To bardzo uniwersalny i bezpieczny kolor, który daje nam poczucie przestrzeni i daje duże możliwości dalszej aranżacji. Możemy pobawić się dodatkami w różnych kolorach i będziemy mieć pewność, że wszystkie będą pasować gdyż biel jest bardzo tolerancyjna i tworzy udany zestaw z każdym kolorem.

czarny - najciemniejszy z kolorów. Mistyczny i mroczny. Kojarzony z żałobą, ale również niezwykle elegancki i szykowny. Klasyczna czerń zawładnęła światem mody, gdzie została uznana za absolutnie niezbędną i stylową. Kolor czarny we wnętrzach to znak, że nie brakuje nam dobrego tonu i że nie boimy się odważnych rozwiązań. Trzeba umiejętnie posługiwać się tą barwą, żeby z wytwornego wnętrza nie powstała przypadkiem… ciemna jaskinia.

szary- podobnie jak biel i czerń to bardzo uniwersalny kolor. Jest przy tym też dobrym kolorem tła. Jego odbiór jest uzależniony od jego intensywności. Rozbielony, jasno- szary jest dość spokojnym i delikatnym. Ciemne odcienie szarości takie jak chociażby bardzo modny antracyt, to zdecydowanie bardziej wyraziste barwy, przez co mogą być przytłaczające, jeśli użyjemy ich na zbyt dużej ilości powierzchni.

granat- to ciemna barwa, pochodna niebieskiego. Prezentuje się wyjątkowo wytwornie. Jest mocny, wyrazisty oraz elegancki. Kolor granatowy we wnętrzach sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji i wspomaga proces nauki. Tapicerka mebli w granatowym kolorze prezentuje się niezwykle okazale. Granat sprawdzi się też idealnie jako kolor pojedynczej ściany.

róż/fiolet- to bardzo podobne kolory, leżące blisko siebie w kole barw. Ich wydźwięk również jest podobny, mają za zadanie dodać wnętrzu przytulności. To kolory przyjaźni i dobroci. Fiolet jest również uważany za kolor magiczny. Obecnie najmodniejszy jest pudrowy odcień różu, bardziej rozbielony.

żółty to barwa, która kojarzy nam się bardzo pozytywnie. To kolor słońca, dzięki któremu czujemy się radośniej i zapominamy o troskach. To też kolor ostrzegawczy, co widać szczególnie dobrze w oznaczeniach i znakach drogowych. Dziś, głównie w modnych kolorach szczególnym zainteresowaniem cieszą się pochodne koloru żółtego- musztardowy czy miodowy.

brązowy- choć bardzo jasny, rozbielony brąz daje nam bardzo lubiany kolor beżowy, to ciemne odcienie tego koloru raczej nie kojarzą się nam za dobrze. Bywają smutne, sprawiają, że czujemy się przytłoczeni. Kolor brązowy ma również niepochlebną symbolikę: brak poczucia bezpieczeństwa, niska samoocena, osłabienie i niepewność jutra. Należy więc unikać go na dużych elementach i stawić na ciepłe odcienie.

zielony- bardzo pozytywny kolor, kojarzony z naturą. Czy wiesz, że to jedna z ulubionych barw większości ludzi? Nic w tym dziwnego, zielony symbolizuje harmonię, nowe życie, wolność. Jeśli połączymy zieleń z błękitem otrzymamy niezwykle piękny odcień turkusu albo kolor morski, wszystko zależy od ilości pigmentu. Zieleń i wszystkie jej odcienie wprowadzają do wnętrza ożywczy powiew, dlatego bez obaw powinniśmy się na nie zdecydować.

Również butelkowa zieleń jest pochodną koloru zielonego z tym, że jest zdecydowanie bardziej ciemniejsza. Wygląda niezwykle elegancko i gustownie.

niebieski kolor nadziei, pokoju, uduchowienia. Nastraja nas optymistycznie i daje poczucie świeżości i czystości. Umownie jest obecnie uważany za kolor dla chłopców, chociaż kiedyś bywało inaczej.

beż, ten subtelny kolor występujący w dużej liczbie odcieni pojawia się w naszych wnętrzach zdecydowanie niezwykle często. Jest subtelny i stwarza korzystny klimat, nie jest przytłaczający i stanowi dobre tło dla dalszej aranżacji z wykorzystaniem innych kolorów. To dobry kolor dla ścian i dużych mebli tapicerowanych.

Znając znaczenie kolorów we wnętrzach, łatwiej będzie nam podjąć decyzję o tym, jak ostatecznie będzie wyglądało każde z naszych pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest inny i ma inne ulubione barwy. Nie dla każdego oznaczają też one to samo, z racji tego, że mogą kojarzyć się z czymś innym. Udowodniono, że postrzeganie barw jest również zależne od wieku oraz od płci. Kobiety, jak wiadomo, przywiązują dużą większą wagę do kolorów oraz nazw ich odcieni natomiast mężczyźni zadowalają się często znajomością tylko tych podstawowych. Wybierzmy więc barwy, które będą atrakcyjne dla nas i naszych domowników. Znaczenie kolorów we wnętrzach to bardzo ważna kwestia, podobnie jak wybranie odpowiedniego stylu. Jednak zawsze należy pamiętać, że nasz dom ma być naszą oazą, a nie odzwierciedleniem rodem z magazynów modowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium