Konstrukcja wielu mebli tapicerowanych opiera się na mocnych sprężynach stalowych. To właśnie w głównej mierze od tego elementu zależy komfort, jaki zapewniają. Powinny być nie tylko odpowiednio zamontowane, ale również dobrze dobrane do rodzaju mebla. Więc jak się okazuje – tak niewidoczny element konstrukcyjny ma kluczowy wpływ na żywotność i finalny wygląd mebli. Czym charakteryzują i różnią się sprężyny faliste i bonellowe i dlaczego stosuje się je głównie w meblach wypoczynkowych? Jakie sprężyny do spania będą lepsze? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Gdzie stosuje się sprężyny faliste? Czym się charakteryzują?
Wnętrza mebli składają się z wielu bardzo ważnych elementów, a jednym z nich są właśnie sprężyny – mogą być faliste lub bonellowe, a w przypadku materacy do łóżek schowane w kieszeniach. Połączone z odpowiednią pianką tworzą maksymalnie wygodną i odporną powierzchnię, ale… które wybrać? Spieszymy z odpowiedzią!
Sprężyny faliste to wykonane są wysokiej jakości stali trwałe, zakręcane druciki. Zapewniają odpowiednią miękkość i elastyczność powierzchni oraz wpływają na trwałość mebla, dlatego to uniwersalne rozwiązanie stosowane w konstrukcjach większości mebli wypoczynkowych. Dzięki temu, że mocowane są do ramy mebla, tworzą nie tylko wytrzymałą siatkę, ale również nadają kształt siedziska i oparcia. Można też z łatwością je wymienić. Ich prosta konstrukcja sprawia, że są jednocześnie niezwykle funkcjonalne, ale i tanie. Działają niezależenie, co jest dużym atutem – siedzisko wypełnione sprężyną falistą jest średnio twarde (a więc dodatkowo będzie pasować większości osobom), a każda jego część ma stałą sztywność. Należy pamiętać jednak o tym, że zastosowanie sprężyn falistych wymaga również obłożenia powierzchni warstwą gąbki (np. wysokoelastyczną pianką HR). Sprężyny faliste znajdziemy głównie w krzesłach, fotelach, sofach, kanapach i narożnikach.
Sprężny typu bonell - zastosowanie
Kolejnym rodzajem sprężyn są bonelle. Zdecydowanie ich charakterystyczną cechą jest skomplikowana budowa, która jednak przekłada się na wyjątkową trwałość. Pionowe sprężyny połączone ze sobą tworzą klepsydrę, a ich twardość zmienia się wraz z obciążeniem, które rozkłada się równomiernie na powierzchni siedziska. Właśnie w taki sposób sprężyny bonellowe mogą dopasowywać się do indywidualnych kształtów ciała, co znacznie zwiększa komfort użytkowania mebla. Sprężyny bonellowe dedykowane są do wypełnienia materacy, siedzisk i mebli pełniących funkcję spania, a dzięki temu, że tworzą spójną siatkę są niezwykle wytrzymałe i pracują na zasadzie synergii. Nie ma więc możliwości, aby któryś element uległ większemu obciążeniu. Meble wykonane ze sprężyn bonellowych są trwałe i służą przez wiele lat, a ich pierwotny wygląd się nie zmienia nawet podczas intensywnego używania.
Czym się różnią sprężyny bonell od falistych?
Sprężyny faliste czy bonellowe? Co będzie lepsze? Otóż zanim zdecydujemy się na konkrety rodzaj, warto porównać sobie pewne kwestie. Bonelle mają zdecydowanie bardziej skomplikowaną budowę niż popularne sprężyny faliste i właśnie z tego względu ciężko o ich wymianę, co w drugim przypadku jest niezwykle prostym zadaniem. Są także droższym rozwiązaniem, ale kto by przepłacał na wygodzie, jeśli możemy zyskać dobry produkt na lata? Ponadto sprężyny bonellowe od falistych różnią się nie tylko kształtem, ale i zasadą działania. Sprężyny faliste nie są od siebie zależne, a bonellowe tak – dodatkowo są ze sobą połączone, co pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia.
Sprężyny faliste a bonellowe - co wybrać?
Wybór rodzaju sprężyn zależy więc głównie od tego, jakiej powierzchni potrzebujemy. Jeśli zależy nam na powierzchni trwałej, sprężynującej i odpornej na nieestetyczne wgniecenia i zapadnięcia, bez dwóch zdań polecamy sprężyny bonellowe. Nie bez powodu nazywa się je sprężynami do spania, ponieważ to właśnie zintegrowany system drucików świetnie dopasowuje się do kształtów ciała, rozprowadza ciężar równomiernie i wolniej ulega odkształcaniu. To właśnie ten rodzaj wypełniają głównie konstrukcje materacy kieszeniowych.
Jeśli chodzi o niedługi, lecz komfortowy wypoczynek w salonie, z całą pewnością wystarczą sprężyny faliste. To również dobrej jakości, trwała propozycja, ale i bardzo uniwersalna - sprężyny tworzą średniej twardości powierzchnię, co przypadnie do gustu większości osobom.
Warto pamiętać o tym, że oba rodzaje sprężyn są naprawdę dobre, wygodne i zdają egzamin zarówno do siedzenia, jak i spania. To bardzo ważny element, ale komfort użytkowania mebli uzależniony jest od wielu dodatkowych czynników i elementów konstrukcyjnych jak np. stelaża, pianki, materiału obiciowego czy zastosowanych surowców. Nawet najlepsze sprężyny bonellowe nie posłużą wiele lat, jeśli stelaż ulegnie uszkodzeniu, a tkanina obiciowa będzie szorstka i nieprzyjemna dla naszego ciała.
Co ciekawe: niektóre modele mebli wyposażone są jednocześnie w sprężyny faliste i bonellowe. Głównie chodzi o narożniki, kanapy i sofy z funkcją spania, które w dzień zapewniają wygodny wypoczynek na siedzisku, a nocą po rozłożeniu stają się komfortowym, pełnowymiarowym łóżkiem.