Jeśli stoisz przed wyborem sofy do salonu, na pewno zastanawiasz się jaki mechanizm rozkładania sprawdzi się najlepiej. Bardzo ważną kwestią jest to, czy mebel będzie służył do przenocowania gości, okazyjnego spania bądź popołudniowej drzemki, czy może każdego dnia będzie zastępować nam łóżko. Warto zapoznać się z charakterystyką i działaniem nowoczesnych systemów, by wiedzieć, który okaże się dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Mechanizmy rozkładnia sof i narożników – na co zwrócić uwagę?
Sprawny automat do rozkładania sof i narożników może skutecznie usprawnić i przyspieszyć ten etap. Czasami potrzebujemy na szybko przygotować powierzchnię do spania dla gości, a innym razem uprzątnąć bałagan w salonie i ukryć wszystko w głębokim pojemniku. Niektórym wypoczynek zastępuje łóżko, a wtedy wygodny i poręczny mechanizm rozkładania okazuje się niezwykle znaczącym elementem i prawdziwym zbawieniem każdego dnia. By wówczas móc jak najbardziej komfortowo korzystać z funkcji spania poznaj kilka typów systemów rozkładania i wybierz ten najlepszy!
Który system rozkładania jest najlepszy? Co wybrać?
Ciężko wybrać jeden najlepszy system rozkładania mebli tapicerowanych, bowiem każdy na swój sposób jest praktyczny, funkcjonalny oraz ma swoje wady i zalety. To element, który powinien być przede wszystkim dopasowany do własnych potrzeb, preferencji i oczekiwań. Dobrze jest wybrać taki, który będzie dla nas wygodny i nie będzie wymagał użycia siły. Niektóre są niewidoczne i sprytnie ukryte, co okaże się zbawieniem w minimalistycznym wnętrzu. Dla ciągle niezdecydowanych zastosowano nawet kilka opcji w jednym – bardzo wygodny system SMART przedstawiony na poniższych obrazkach:
Automat wspomagający rozkładanie typu delfin
Jednym z najbardziej znanych i popularnych systemów jest DELFIN, stosowany najczęściej w narożnikach ze względu na obszerną konstrukcje mebli. Jest znakomitą opcją, jeśli przy rozkładaniu nie chcemy hałasować, a zrobić to szybko i sprawnie. Polega ono na wysunięciu za pomocą specjalnego uchwytu siedziska umieszczonego na wózku, który się następnie automatycznie unosi do góry i wyrównuje powierzchnię do wypoczynku. Dodatkowe automaty sprężynowe lub siłowniki ułatwiają unoszenie siedziska i powodują szybkie rozłożenie. Warto wspomnieć, że w tej części mebla raczej nie znajdziemy skrzyni do przechowania. Pojemnik standardowo montowany jest pod szezlongiem/leżanką.
Wygodne systemy DL rozkładania kanap
Kolejnym powszechnie stosowanym mechanizmem jest system DL montowany w większości sofach, narożnikach i tradycyjnych kanapach. Polega on na szybkim wysunięciu siedziska, a następnie złożeniu oparcia, które pozwala uzyskać sprężystą i równiutką powierzchnię do snu. Doskonałą zaletą jest to, że dzięki funkcji DL pod rozłożonym siedziskiem znajdziemy sporych rozmiarów pojemnik na pościel, a podczas rozkładania podstawa mebla nie rysuje powierzchni.
Jakie są systemy rozkładania wersalek?
W wersalkach króluje system rozkładania klik-klak - potocznie nazywany system wersalkowym. To najszybszy i najskuteczniejszy sposób do przemiany tradycyjnej wersalki w powierzchnię do spania. Wystarczy, że delikatnie uniesiesz siedzisko ku górze (w stronę oparcia) aż do momentu charakterystycznego dźwięku „klik klak”. Po tym sygnale możesz opuścić je na dół i uzyskać płaską i równomierną powierzchnię. Meble z systemem wersalkowym podobnie jak DL z reguły posiadają siedzisko z pojemnikiem.
Automat belgijski czy włoski?
Przy wyborze sofy lub narożnika do codziennego spania, warto bliżej przyjrzeć się funkcji rozkładania. Biorąc pod uwagę, że niemal codziennie będziesz z niej korzystać, systemy muszą być trwałe, odporne, a samo rozkładanie nie może być zbyt skomplikowanie, czasochłonne i męczące. Ciekawym rozwiązaniem jest automat belgijski (tzw. sedak), który opiera się na lekkiej i zgrabnej konstrukcji wyposażonej w cienki materac z pianki. Po rozłożeniu konstrukcja przymocowana do materaca opiera się na nóżkach i zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo. Ciekawą alternatywą jest system włoski z mocnym i stabilnym stelażem oraz niezależnym materacem chowanym pod siedziskiem. Sofy i narożniki z włoską funkcją spania są niesamowicie wygodne i pełnią funkcję pełnowymiarowego łóżka. Kanapy z tego typu mechanizmami pozbawione są pojemników, a narożniki mogą posiadać schowek jedynie w szezlongu.
Mechanizm rozkładania typu wózek
Na bardzo podobnej zasadzie działa system typu wózek (często nazywany również półbelgijskim), który w głównej mierze posiadają sofy i klasyczne kanapy. Charakteryzuje się on posiadaniem wózka pod siedziskiem oraz materaca, który musimy unieść, a następnie wyrównać do wysokości siedziska. Pod siedziskiem typu wózek możemy znaleźć przestronny pojemnik na pościel.
Wygodny i sprawdzony system rozkładania PUMA
System rozkładnia PUMA to najrzadziej stosowany mechanizm, jeśli chodzi o rozkładane meble wypoczynkowe. Sprawdza się przede wszystkim przy mniejszych i kompaktowych bryłach typu sofy czy kanapy, które posiadają widoczne przerwy (szpary) między elementami i nie są one dla nas atrakcyjne. Aby rozłożyć tego typu sofę należy przysunąć w swoim kierunku siedzisko, a kolejna część leżanki samoistnie się już rozłoży. Istotnym faktem jest to, że elementy tworzą różną powierzchnię do spania.
Narożniki i sofy z dostawianą pufą
Nowoczesnym mechanizmem, który jest doskonałą opcją w nowoczesnych, przestronnych pomieszczeniach jest dostawianie pufy, za pomocą której tworzy się miejsce do spania. Na co dzień może ona pełnić funkcję siedziska lub podnóżka, przepięknie prezentując się obok kanapy. W razie potrzebny pufa spełni role stolika (wystarczy, że postawimy na nim stabilną tacę). Najpopularniejsza opcją są narożniki z dostawianą pufą w stylu skandynawskim – na drewnianych, toczonych nóżkach i szarej lub beżowej tkaninie.