Nowoczesne budynki mają wiele atutów, jednak ciężko odtworzyć w nich ciepły klimat dawnych lat. Nie możemy wykorzystać pozostałości dawnych epok, które często są niezwykle unikatowe jak np. drewniane belki konstrukcyjne, okiennice czy stare meble z litego drewna pozostawione przez poprzednich właścicieli. Stare ściany skrywają także nie lada niespodziankę dla fanów loftu i stylu industrialnego. Cegła to nie lada gratka dla sympatyków oryginalnych wnętrz. Odpowiednio wyeksponowana dodaj uroku oraz pozwala stworzyć niezwykle ciekawą aranżację. To wyjątkowy materiał budowany, dawniej powszechnie stosowany w budownictwie dziś coraz częściej zamieniany na bardziej nowoczesne zamienniki.
Odsłonięcie starej cegły
Możemy zdecydować się na odzyskanie cegły na całej powierzchni ściany bądź tylko na jej części np. wybierając fragment z filarem, element nad stołem czy pomiędzy szafkami w kuchni.
Pracę powinniśmy rozpocząć od zabezpieczenia powierzchni. Warto wynieść zbędne rzeczy z pomieszczenia oraz zabezpieczyć podłogę, gdyż niestety nie unikniemy kurzu i pyłu związanego kruszeniem tynku. Warto też, przygotować pojemnik na odpady budowlane, by porządkować na bieżąco miejsce pracy. Kiedy jakaś cegła jest bardzo uszkodzona albo pęknie podczas prac, należy wyjąć ją za pomocą łomu bądź przecinaka i zastąpić nową w dalszym etapie prac(najlepiej z rozbiórki albo sztucznie postarzaną).
Jeśli wyznaczymy już powierzchnię, nad którą będziemy pracować musimy oddzielić ją od pozostałych ścian. Będziemy potrzebować młotka murarskiego ze spłaszczoną końcówką który pomoże nam bezpiecznie oddzielić niepotrzebny, stary tynk od cegły. Musimy być bardzo uważni i dostosować siłę do wykonywanej pracy. Im starszy materiał, tym bardziej się kruszy - dlatego trzeba mieć się na baczności. Jeśli spoiwo między cegłami jest wyjątkowo kruche, warto wydobyć je na głębokość ok 2 cm i uzupełnić go nowym, stabilnym klejem.
Stara cegła w nowej odsłonie
Kiedy cegła jest już widoczna, przechodzimy do kolejnego etapu prac, jakim jest pozbycie się niestałych elementów oraz wyrównanie powierzchni. Najlepiej sprawdzi się szlifierka kontowa z tarczą z papierem ściernym. Warto skorzystać także z drucianej szczotki. Szlifując cegłę wydobywamy jej piękny, oryginalny i tak cenny dla nas kolor i strukturę. Następnie musimy pozbyć się powstałego pyłu, najlepiej przez użycie odkurzacza przemysłowego. Teraz mamy czas na uzupełnienia. Dokładamy brakujące fragmenty cegieł, oraz spoiwa – tak by uzyskać naturalny efekt. Fugowanie to dość czasochłonne i precyzyjne zadanie ale absolutnie konieczne.
Jeśli zadowala nas klasyczny, naturalny stan cegieł możemy zakończyć pracę na tym etapie. My polecamy jednak zabezpieczenie ceglanej ściany za pomocą bezbarwnego lakieru, by uchronić ją nieco przed uszkodzeniami. Możemy też zdecydować się na pokrycie ją farbą w wybranym kolorze. Biała ściana z cegły może stać się stylową dekoracją we wnętrzach w stylu skandynawskim. Różnorodne właściwości farb i impregnatów sprawiają, że możemy wykorzystać ceglaną ścianę w łazience bądź w kuchni bez obaw o destrukcyjne działanie wody czy zabrudzenia.
Ceglana ściana – inspiracje
Aranżacje z wykorzystaniem ceglanej ściany w naturalnym kolorze są niezwykle oryginalne. Loftowy salon, kuchnia czy sypialnia z pewnością zyska dzięki niej stylowego charakteru. Idealnie skomponuje się z drewnianymi meblami, metalowymi elementami w czarnym kolorze oraz szarościami i bielą. Możemy podkreślić za jej pomocą miejsce szczególnie istotne w aranżacji jak np. ścianę za łóżkiem w sypialni czy ścianę na której zawiśnie telewizor.
Styl loftowy łączy w sobie wiele kontrastów dając niesamowite efekty.
Biała cegła na ścianie dobrze będzie wyglądać w towarzystwie delikatnych pasteli oraz nadaje się szczególnie dobrze do małych wnętrz. Będzie stanowiła subtelną ozdobę oraz podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Jeśli nie posiadasz starej ceglanej ściany w swoim mieszkaniu, możesz zdecydować się na ceglaną imitacje w postaci ceglanego kinkietu. Często powstaje on z cegły po rozbiórce starych budynków, więc efekt będzie równie niesamowity.