Zdecydowana większość polskich mieszkań w blokach nie może się pochwalić dużym metrażem. Jest to spory problem dla osób, które marzą o dużej rodzinie – wielu rodziców nie ma możliwości zapewnienia oddzielnych pokoi swoim dzieciom. Urządzenie małego pokoju dla rodzeństwa tak, aby pozostawał on funkcjonalny i przytulny jest nie lada wyzwaniem. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak zaplanować aranżację, by zapewnić maluchom komfortowe warunki do nauki, zabawy i wypoczynku.
Co wziąć pod uwagę, urządzając pokój dla dwójki dzieci w bloku?
Przede wszystkim urządzanie wspólnego pokoju dla rodzeństwa zacznij od określenia potrzeb szkrabów. Weź pod uwagę:
- Wiek dzieci
Jeśli rodzeństwo jest w zbliżonym wieku, ma podobne potrzeby, tryb życia i obowiązki, obie części pokoju nie muszą się bardzo od siebie różnić. Gdy urządzasz pokój, który dziecko w wieku szkolnym będzie dzieliło z niemowlakiem, podział na strefy jest konieczny. Starszak będzie potrzebował biurka do nauki czy kącika do realizacji swojego hobby, urządzonego tak, by nie budził idącego wcześniej spać brata lub siostry. W części pokoju przeznaczonej dla malucha rodzicom z pewnością przyda się komoda z przewijakiem czy większa szafka na akcesoria do pielęgnacji niemowlaka.
- Płeć dzieci
Jeśli rodzeństwo to chłopiec i dziewczynka, każde z nich prawdopodobnie będzie chciało urządzić pokój zgodnie z różną kolorystyką i zainteresowaniami. Jeśli nie uda Ci się przekonać dzieci do kompromisu (np. aranżacji w skandynawskich bielach i szarościach z dodatkiem neutralnego dla obojga koloru), rozważ pomalowanie pokoju stonowanym kolorem bazowym, białe meble i wykończenie każdej części dodatkami w ulubionym kolorze dziecka, które będzie z niej korzystało.
- Charaktery dzieci
Weź pod uwagę charaktery i temperamenty obojga dzieci. Jeśli jedno z nich lubi mieć czas dla siebie i odrobinę prywatności, postaraj mu się zapewnić własny kąt (np. górne łóżko w przypadku łóżka piętrowego). Dziecku, które jest tzw. żywym srebrem, przyda się więcej miejsca do skakania, tańczenia czy powieszenia domowej huśtawki w jego części pokoju.
Jak podzielić mały pokój dla rodzeństwa w bloku?
Jeśli jest to możliwe, zapewnij każdemu z dzieci chociaż odrobinę prywatności. Nie rób jednak tego za wszelką cenę, np. klaustrofobicznie zmniejszając pomieszczenie postawioną na środku meblościanką, czy ograniczając jednemu z nich dopływ światła dziennego. Zamiast meblościanki wybierz np. dwustronny ażurowy regał lub półki albo modne obecnie lamele.
Urządzając mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, zadbaj o to, aby miejsce w okolicy okna zostało zarezerwowane na biurko dla dziecka uczącego się. Maluch i tak zazwyczaj bawi się w salonie, pod okiem mamy czy taty. Gdy podrośnie, należy rozważyć zakup drugiego biurka, aby każde z dzieci miało swój kącik do nauki, bez konieczności czekania, aż drugie z nich skończy odrabiać swoje lekcje.
Dwa zwykłe łóżka dziecięce są zazwyczaj wygodniejszym rozwiązaniem dla samych dzieci, jak i rodziców, którzy się nimi opiekują. Jeśli jednak metraż pokoju ich nie pomieści, łóżko piętrowe może okazać się jedynym rozsądnym pomysłem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że można kupić nawet łóżko piętrowe trzypoziomowe – co może być dobrym rozwiązaniem dla trojga rodzeństwa, lub gdy jedno z dzieci ma gościa na nocowanie.
Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – aranżacje
Jakie urządzić mały pokój dla rodzeństwa w bloku tak, aby szkrabom wygodnie się z niego korzystało? Dobrze sprawdza się układ: łóżka na przeciwległych ścianach, pomiędzy nimi pod oknem biurka, a szafy, komody i inne meble do przechowywania w pozostałych częściach pokoju. Dzieci miejsca do wypoczynku mają maksymalnie daleko od siebie, dobrze oświetlony, perfekcyjny kącik do nauki (nic nie stoi na przeszkodzie, by jedno dziecko pomagało z lekcjami drugiemu) i przestrzeń do zabawy pośrodku. W przypadku dzieci z dużą różnicą wieku można w niej postawić wspomniany ażurowy regał, by stworzyć wrażenie większej prywatności.
Nieco problematyczne do aranżacji mogą okazać się pokoje, w których okno znajduje się na węższej ścianie. Wtedy warto wykorzystać przestrzeń pod nim na biurka, a łóżka (lub łóżko piętrowe) umieścić w ciemniejszej części pokoju. Jeśli z pokoju będzie korzystało dziecko w wieku szkolnym i maluch, można rozważyć zaaranżowanie jaśniejszej części dla starszaka, a kącika do odpoczynku dla malucha w ciemniejszej. Jak już zostało wspomniane, małe dzieci spędzają w swoim pokoju o wiele mniej czasu niż np. nastolatkowie.
Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – inspiracje dla chłopców i dziewczynek
Jak dodatkami wydzielić strefę dla dziewczynki i chłopca w jednym pokoju? Warto zadbać o to, aby dodatki były ze sobą spójne i wprowadzały do wnętrza ład i harmonię. Dobrym pomysłem jest np. zakup takich samych kap lub koców na łóżka dzieci, ale w innych kolorach. Na tej samej zasadzie można wybrać lampki, krzesła do biurek, dywaniki pod łóżko czy ramki na ściany. Im dzieci będą starsze, tym trudniej będzie ujednolicić pokój – każde z nich stanie się większym indywidualistą. I jest to zupełnie naturalne! Pozwól im aranżować swoje części pokoi tak, aby każde z nich, nie naruszając przestrzeni drugiego dziecka, czuło się w nim dobrze.
Starsze rodzeństwo może z wiekiem dążyć też do budowania coraz większej prywatności w pokoju. W przypadku nastolatków zajmująca sporo miejsca meblościanka dzieląca pokój bywa dla nich ważniejsza niż budowanie wrażenia przestronności pomieszczenia. Tu również warto przymknąć oko na „klitki”, w jakich funkcjonują dzieci, jeśli tylko stwierdzą, że tak jest im wygodniej. Zadbaj o to, by obie części w pokoju otrzymały wtedy niezależne, silne źródła światła, czy lustrzane, odbijające światło dekoracje, które optycznie powiększą małe przestrzenie.
Urządź pokój dla rodzeństwa w bloku z naszymi meblami!
Szukasz mebli dla dzieci do niewielkiego pokoju? Koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Znajdziesz u nas zarówno pojedyncze tapicerowane łóżka dla dzieci, jak i łóżka piętrowe dwu- i trzypoziomowe. Oferujemy też biurka komputerowe, zarówno te o klasycznym wyglądzie, jak i te emanujące loftowym, modnym designem – doskonałe do pokoju nastolatków. Szukasz szafek, półek i regałów do pokoju rodzeństwa? Przejrzyj nasz asortyment!
Nasze meble cechują się nie tylko niebanalnym, oryginalnym wyglądem, ale też ponadprzeciętną jakością i trwałością – posłużą przez długie lata nawet w ciasnym, intensywnie użytkowanym pokoju, zachowując doskonały wygląd. Stwórz dzieciom aranżację, która będzie nie tylko wyjątkowo funkcjonalna, ale tez trwała i piękna!