Sypialnia cała w kwiatach
Kwiaty w każdym pomieszczeniu to doskonały wybór. Rośliny uzupełniają aranżację wnętrza, w każdym z nich będą istotnym elementem jego wystroju. Kolor zielony uspokaja, zieleń kojarzy się przede wszystkim z życiem, harmonią, naturą i bliskim kontaktem z nią. Stanowi kolor uzdrowienia,nadziei i wolności.
Odcienie zmieszanej z barwą błękitną („miętowej”) zieleni kojarzą się ze świeżością, powodzeniem i zadowoleniem. Trudno zatem się dziwić, że zieleń roślin idealnie komponuje się z każdym stylem wnętrza tworząc harmonijne i przyjazne zestawienia. Zielony jest więc kolorem o dużym ładunku pozytywnej energii, oprócz spokoju, niesie również harmonię oraz… szczęście.
Zielony kolor działa relaksacyjnie i uspokajająco. Stąd powód jego obecności, szczególnie w pomieszczeniu takim, jak jest sypialnia. Idealnym sposobem na dostarczenie tego koloru do sypialni jest zakup roślin zielonych. Oprócz swych oczywistych względów estetycznych, rośliny tworzą w sypialni osobliwy mikroklimat.
W tym artykule znajdziesz garść inspiracji, dotyczących tego, jak zaaranżować rośliny w pomieszczeniu, którym spędzamy dużą część czasu. Rozwiejemy również wątpliwości, dotyczące tego, czy rośliny pełnią również funkcje zdrowotne czy może to tylko mit?
Jak za pomocą roślin ożywić wnętrze?
Każda roślina dodaje blasku pomieszczeniu, zwykle jest tak, że gdy zastanawiamy się, na tym, czego brakuje w sypialni, gdy wydaje się nam ona pusta, wprowadzenie roślin, staje się przysłowiową „kropką nad i”.
Sypialnia to miejsce szczególne, to przestrzeń relaksu i odprężenia, zagospodarowanie w niej roślin , wprowadzi przyjazny klimat. By czuć się w niej jeszcze lepiej, warto wprowadzić do niej rośliny, które poprawią nasz nastrój. Jak to zrobić?
Nie stawiaj wszystkich swoich nowo zakupionych roślin na parapecie. Po pierwsze, nie wszystkie to lubią, a po drugie – umieszczone również w innych miejscach stworzą efektowną aranżację. Nie można przy tym zapominać o podstawowej zasadzie aranżacji kwiatów do sypialni. Duże rośliny powinno się ustawiać jedynie w przestronnych sypialniach. W małych pomieszczeniach wystarczą dwa lub trzy kwiatki. Odmiany o długich liściach dobrze wyglądają ustawione na podłodze lub szafkach. Te o krótkich, szerokich liściach najlepiej uprawiać na parapecie. Dobrze rośnie nawet w zacienionych sypialniach.
Lepiej unikać też w sypialni roślin o silnym zapachu, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne. Wyposażając naszą sypialnię w ciekawe rośliny, należy pamiętać o tym, by osłonki, doniczki były dopasowane do stylu pomieszczenia. Srebrne, złote, błyszczące, doskonale sprawdzą się w sypialni, urządzonej w stylu glamour. Jasne donice, proste, surowe , w zdecydowanych kolorach czerni lub bieli, dopełnią aranżację stylu nowoczesnego. Ciekawym dodatkiem będą wiklinowe, oraz słomkowe kosze, osłonki, w które możemy wstawić rośliny. Ten modny dodatek ociepli wnętrze i będzie doskonałym dopełnieniem aranżacji w stylu boho.
Decydując się na kwiaty do sypialni, zadbajmy o to, by były one osadzone w takich samych donicach. Wprowadzi to ład i harmonię do pomieszczenia twojej sypialni. Nie bój się wysokich donic, one świetnie wyeksponują duże kwiaty.
Może zdecydujesz się na palmę, jukę czy kwiat zamiokulkasa? Rośliny te stanowią wnętrzarskie „must have” i potrafią fantastycznie zaakcentować piękno każdego wnętrza, szczególnie sypialni.
Warto pamiętać o tym, że rośliny nawilżają powietrze, oczyszczają je ze szkodliwych związków, a poza tym uspokajają, co poprawia zasypianie. Idealnym pomysłem będzie umiejscowienie w sypialni zielistka sternberga, bluszcza pospolitego, skrzydłokwiatu, a także aloesu zwyczajnego i sansewierii gwinejskiej. Ozdobą każdego wnętrza, z pewnością, będzie dekoracyjny storczyk, umieszczony w ozdobnej donicy podkreśli styl twojej sypialni.
Kwiaty to rośliny, które tworzą ciekawą aurę w pomieszczeniu. Umieszczenie roślin na półkach ściennych, regałach, loftowych kwietnikach, pozwoli stworzyć nowoczesne aranżacje wnętrza. Ciekawym dodatkiem ostatnich sezonów są sznurkowe donice i osłonki na kwiaty, które doskonale wpisują się w klimat stylu boho. Mniejsze kwiaty możesz postawić na toaletce w kilku ozdobnych doniczkach. Tu doskonale sprawdzą się sukulenty, kaktusy czy skrzydłokwiaty.
Szukając nowoczesnych i ciekawych rozwiązań dotyczących wyboru roślinności, możesz zdecydować się na las w słoiku i stworzyć oryginalne kompozycje roślinne. Kwiaty pasują do każdej przestrzeni, aranżując sypialnie musimy pamiętać, by nie była ona przeładowana ilością przedmiotów, mebli, również kwiatów. Urządzając sypialnię, postaw na minimalizm, w tak zaaranżowanym wnętrzu lepiej się odpoczywa. Wybierając spokojne i nienarzucające się kolory mebli i dodatków do sypialni, warto pomyśleć o odcieniu tapicerki łóżka sypialnianego. Idealnym kolorem, który pozwoli na odpoczynek i spokojny sen, będzie niebieski. Jeśli wybierzemy welurowy materiał zapewnimy sobie relaks w najprzyjemniejszych warunkach. Wybór niebieskiego, welurowego łóżka z materacem i pojemnikiem na pościel pozwoli na wyjątkowy wypoczynek. W takim pomieszczeniu, jak sypialnia, warto postawić na kolorystykę mebli, która będzie emanowała spokojem i pozwoli na harmonijne dopasowanie do nich innych elementów aranżacyjnych. Doskonałym wyborem będzie łóżko tapicerowane w kolorze popielatym z pojemnikiem na pościel. Jego miękki, welurowy materiał tapicerki pozwoli na miły relaks po ciężkim dniu. Widok kwiatów i roślin zielonych wpisanych w elementy wyposażenia sypialni, wprowadził miły akcent i ukoi nasze nerwy.
Kwiaty do domu - czy rzeczywiście mają zdrowotne właściwości?
Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu wprowadzają miły, naturalny akcent, uspokajają nerwy i posiadają wiele pozytywnych właściwości. Jako kwiaty do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Według badań, rośliny doniczkowe pobierając dwutlenek węgla i wydzielając tlen, odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, stwarzając w pomieszczeniu zdrowszą atmosferę. Inne zaś to doskonałe kwiaty nawilżające powietrze. Zatem rozważnie dobrane rośliny doniczkowe do sypialni wniosą miły i relaksujący klimat w pomieszczeniu, w którym śpimy. Najlepiej wybrać takie kwiaty doniczkowe do sypialni, które będą: nawilżać i oczyszczać powietrze, redukować zatrucia chemiczne, ograniczać rozwój mikrobów w powietrzu, stanowić barwny akcent w pomieszczeniu, oraz nie będą posiadać drażniącego zapachu.
Od dawna zwykło się mówić, że kwiaty w sypialni oczyszczają powietrze, absorbują dwutlenek węgla i generują tlen. Nawilżanie i oczyszczanie powietrza to jak najbardziej zgodne z prawdą funkcje kwiatów domowych. Jednak przekonanie, że produkują one tlen, to mit. Żeby doszło do zjawiska fotosyntezy potrzeba dwutlenku węgla i wody a także energii światła słonecznego. Powstałe związki organiczne są pokarmem dla roślin a tlen jest uwalniany do atmosfery. W nocy więc proces fotosyntezy jest niemożliwy do realizacji. W sypialni warto uprawiać również gatunki oczyszczające powietrze.
Kwiaty do domu łatwe w pielęgnacji
Do najcenniejszych roślin należy zielistka Sternberga, nefrolepis, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, palmy i figowce. Rośliny w sypialni tworzą harmonijny duet z miękkimi materiałami, rośliny rozświetlają ciemne tkaniny. Kontrast zieleni roślin oraz czerni tapicerki to niecodzienne połączenie kolorystyczne, które doda smaku każdej aranżacji. Dlatego nie bójmy się postawić na odważne kolory tapicerki łóżka. Ciekawym zestawieniem kolorystycznym będzie czarne, tapicerowane łóżko welur, ozdobione kryształkami. Inną propozycją jest również czarne, welurowe łóżko z pojemnikiem, dzięki tym zestawieniom kolorystycznym i praktycznym rozwiązaniom w postaci pojemnika na pościel, twoja sypialnia zyska blasku i stanie się ulubionym miejscem w domu. Jeśli postawimy na ciemny kolor ścian, możemy ożywić ich barwę dodatkami roślinnymi oraz szarym odcieniem tapicerki łóżka. Miękka, welurowa tapicerka łózka pozwoli tworzyć ciekawe zestawienia aranżacyjne z innymi elementami wystroju wnętrza.
Pamiętamy o tym, że akcenty roślinne w naszej sypialni są zawsze na czasie, kwiaty ożywiają sypialnię i sprawiają, że jest w niej bardziej przytulnie. Stanowią też jej piękną ozdobę. Niektóre rośliny nawilżają powietrze i oczyszczają je, nawet z silnych toksyn.
Jakich roślin unikać w sypialni?
Pamiętajmy o tym, że niektóre rośliny mogą wydzielać intensywne zapachy, co może powodować alergię oraz trudności w zasypianiu i odpoczynku. Dlatego nie należy stawiać w tym pomieszczeniu doniczkowych kwiatów oraz ciętych bukietów następujących odmian: hiacynty, oleandry, begonie, prymulki, konwalie, fiołki afrykańskie, cyklameny perskie, lilie, róże, hortensje. Są też takie rośliny, których liście mają toksyczne właściwości. Należą do nich: Kwiaty, które mają trujące liście: skrzydłokwiat, monstera, alokazja, diffenbachia, anturium, gwiazda betlejemska, dracena, oleander, fikus, filodendron. Według zasad feng shui powinno się unikać stawiania w sypialni kwiatów, a zwłaszcza kaktusów, których igły wprowadzają do wnętrza uczucie dyskomfortu i napięcia.