Elegancki, miękki i niepowtarzalny – welur, czyli jeden z największych hitów wnętrzarskich. Wybierając meble tapicerowane stawiamy właśnie na tkaniny welurowe. Co prawda, jak to w przypadku powierzchni materiałowych są one skłonne do zabrudzeń, to przy odpowiedniej konserwacji możemy przedłużyć ich żywotność, zachować blask, czystość i intensywność koloru. By cieszyć się jego nienagannym wyglądem przez wiele lat, warto wiedzieć jak dbać o welur i jak regularnie pielęgnować meble welurowe. Sprawdźmy!
Akcja reakcja – czyszczenie weluru!
Welur to materiał, który jest naprawę piękny i miły dla ciała, a jednocześnie dosyć odporny. Nie bez powodu w dzisiejszych czasach nasze domy wypełnione są większością mebli tapicerowanych. Krzesła, sofy, narożniki czy fotele welurowe są dosyć często narażone na sytuacje awaryjne, dlatego w przypadku usunięcia plam z weluru liczy się czas i szybka reakcja. Rozlana ciecz (np. herbata, kawa, woda czy napój) powinna być jak najszybciej odsączona ręcznikiem papierowym lub chłonną ściereczką z mikrofibry, by wilgoć nie przedostała się do wnętrza mebla. Na sam koniec warto dodatkowo delikatnie ucisnąć zabrudzone miejsce papierem, by zebrać wszystko, co się da i skutecznie osuszyć powierzchnię.
Jak czyścić welur?
Wybierając welur do swojego domu na pewno nie raz zastanawiałaś/eś się, jak usunąć z niego ewentualne zanieczyszczenia, kurz, okruszki, plamy i zaschnięte zabrudzenia. W przypadku rozlanych substancji podstawą jest szybki czas reakcji, zwłaszcza gdy ten rodzaj weluru nie jest hydrofobowy i nie posiada technologii waterproof. Suche substancje usuwamy za pomocą dłoni, szczoteczki lub odkurzacza. Staraj się unikać mocnych detergentów, a zamiast tego zaopatrz się w profesjonalne środki do czyszczenia weluru lub postaw na domowe sposoby i zawsze stosuj się do instrukcji na opakowaniu.
Jak czyścić welur z kurzu? Odkurzaj regularnie!
Podstawą dbania o welur jest regularne i staranne czyszczenie - tak naprawdę wystarczy, że od czasu do czasu będziesz go odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką/szmatka. W taki sposób sprawisz, że meble będą piękne, czyste i estetyczne oraz unikniesz częstego prania i szorowania powierzchni tapicerki, które ją uszkadzają. Delikatna i zaokrąglona końcówka odkurzacza skutecznie wciągnie wszelkie zabrudzenia, kurz, a nawet sierść czy włosy. Jeśli mamy w domu zwierzaka, warto także rozważyć zakup specjalnego odkurzacza piorącego. Będziemy mogli sami zająć się mocniejszymi i zaschniętymi zabrudzeniami, a czyszczenie weluru będzie wówczas jeszcze bardziej efektywne.
Czyszczenie weluru – domowe sposoby
Od razu ostrzegamy, że w kwestii, jak czyścić welur, drastyczne sposoby nie są dobrym rozwiązaniem. Czasami lepiej zrezygnować z mocnego chemicznego detergentu i wykorzystać produkty, które mamy pod ręką. Woda z amoniakiem bądź niezastąpiona soda oczyszczona z sokiem z cytryny to jedne z najbezpieczniejszych i skuteczniejszych sposobów na czyszczenie weluru. Przy tłustych plamach na welurze sprawdzi się mąka ziemniaczana, którą na pewno znajdziesz w kuchni. Wszelkie te środki nakładamy za pomocą miękkiej ściereczki bądź gumowej szczotki. Powierzchowne zabrudzenia warto najpierw spróbować ściągnąć na sucho, a następnie przejść do nałożenia przygotowanych roztworów. Pamiętając również o tym, że welur czyścimy „z włosem”, a nie „pod włos”, co mogłoby uszkodzić jego piękną i lśniącą fakturę.
Profesjonalne czyszczenie weluru
W przypadku uporczywych plam i naprawdę mocnych zabrudzeń zaleca się skorzystania z profesjonalnych usług. Firmy, które oferują czyszczenie tapicerek posiadają specjalistyczne środki, sprzęty i techniki, które skutecznie wyczyszczą welur, nie narażają go na uszkodzenia, a mebel odzyskuje swój piękny i estetyczny wygląd. Profesjonalne czyszczenie weluru przyda się również wtedy, gdy zależy nam, by tapicerka mebli była czysta nie tylko z zewnątrz, ale również wolna od brzydkich zapachów, kurzu czy roztoczy.
Jak czyścić welurowe krzesła?
Jak dbać o welur na krzesłach? To bardzo proste – wystarczy, że będziesz trzymać się wcześniej wspomnianych zasad, a przede wszystkim regularnie odkurzać i czyścić. Pielęgnacja przy użyciu odkurzacza, szczotki z miękką stroną czy wałka do ubrań pozwoli usunąć sierść, włosy i inne lekkie zabrudzenia. Przez cały czas musimy pamiętać o ruchach w jednym kierunku.
Jak dbać o welur?
Warto pamiętać, że dbanie o welur to również unikanie potencjalnych uszkodzeń, zabrudzeń, zachlapań, nagromadzenia się kurzu, wilgoci i bezpośredniego nasłonecznienia. Ochrona przed mocnym słońcem zapobiegnie przebarwieniom i blaknięciu koloru.
Preparat do czyszczenia weluru – czy warto?
Używając domowych środków w postaci uniwersalnego płynu do czyszczenia, płynu do naczyń albo nisko stężonego roztworu sody oczyszczonej i wody możemy przemywać zabrudzone miejsce i pozbyć się uporczywych plam na welurze. Powinniśmy używać do tego delikatnej ściereczki albo łagodniejszej części gąbki - uważajmy, żeby nie uszkodzić struktury tkaniny! Na rynku znajdziemy także specjalne preparaty, środki i płyn do czyszczenia weluru. Wybierz łagodny preparaty i przetestuj go na małej, niewidocznej powierzchni zgodnie ze wskazówkami. Pamiętaj, by przed zakupem dokładnie zapoznać się z ulotką i instrukcją. Dbając o welur zgodnie z naszymi poradami szybko pozbędziesz się problematycznych zabrudzeń, zabezpieczysz powierzchnię i zachowasz nienaganny wygląd mebli przez długi czas.
Jak czyścić welurowe kanapy i krzesła?
Czyszczenie weluru nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. By takie zagwozdki były wówczas jedynie cenną informacją, już na etapie zakupu mebla tapicerowanego powinniśmy mieć wybraną tkaninę obiciową. Obecnie niemal każdy sklep daje możliwość wyboru różnorodnych materiałów o ciekawych strukturach, kolorach i właściwościach. By mebel zachwycał i cieszył oko przez wiele lat, a jego czyszczenie nie spędzało snu z powiek, powinniśmy wybrać tkaninę łatwą w czyszczeniu i utrzymaniu, odporną na uszkodzenia i kocie pazurki, a także z technologią waterproof.
Oprócz tego warto pamiętać, że nawet najmocniejsze tkaniny obiciowe warto regularnie czyścić i odkurzać, bo pomimo swoich właściwości, mogą pozostawać na nich nieatrakcyjne zacieki czy przebarwienia.