Aranżacja wnętrz to bardzo przyjemne, ale jednocześnie czasochłonne zajęcie. Dokładamy największych starań, by dom prezentował się jak z okładki, a wnętrza zostały idealnie urządzone pod każdym względem. Okazuje się, że wymaga to od nas wiele czasu, cierpliwości i… przemyśleń. Bowiem przy aranżacji wnętrz czyhają na nas pewne pułapki, a pośpiech często komplikuje dodatkowo sprawy. Warto wiedzieć jak się ich wystrzegać. By zaoszczędzić sobie wiele niepotrzebnych nerwów musimy poznać najczęściej pojawiające się błędy przy aranżacji wnętrz, by na tym etapie uniknąć bardzo kosztownych pomyłek, z którymi niestety będziemy zmagać się wiele lat.
10 największych błędów przy aranżacji wnętrz. Jak ich uniknąć?
Etap wykańczania wymarzonego domu zakończony, a jednak dalej coś nie gra? Być może zdarzyło się Wam popełnić jeden z najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych. A może przychodzisz tutaj, by właśnie tych błędów uniknąć? Dobrze, że do nas trafiłaś/eś. Zapoznaj się z najpowszechniejszymi błędami popełnianymi przy aranżacji wnętrz każdego domu czy mieszkania, bo przecież każdy z nas może popełnić taki błąd... jednak w aranżacji wnętrza może on kosztować nas naprawdę wiele nerwów, stresu i pieniędzy. Często nawet utrudnia codzienne życie. Przyjrzyj się, jakich błędów należy więc unikać, a to na pewno pomoże uchronić Cię przed wieloma niedogodnościami.
Źle rozplanowane oświetlenie
Błąd, który szczególnie popełniany jest przy aranżacji wnętrza to oczywiście pomijanie oświetlenia, na które szczególnie trzeba uważać. Zazwyczaj patrzymy tylko na wygląd oprawy oświetleniowej czy zachwycamy się pięknem stylowej lampy z dużym ozdobnym kloszem, ale mniejszą wagę zwracamy już na rodzaj oświetlenia, moc żarówki czy kąt padania światła – zapominając, że wykwintny abażur przysłania cały jej blask. Problem tkwi również w tym, że często wydaje się nam, że jedna duża lapa sufitowa wystarczy w całym wnętrzu, otóż nic bardziej mylnego. W jednym pomieszczeniu potrzebujemy aż 3 rodzajów światła: główne, użytkowe i dekoracyjne. Dodatkowe oświetlenie może nam doświetlić kąciki i zakamarki wnętrza, a w praktyce wygodniej wypoczywać!
Brak funkcjonalnego oświetlenia
Błędy przy aranżacji wnętrz pojawiają się również w kuchni czy pokoju dziecka, gdzie kluczowa jest funkcjonalność. Dziecko podczas nauki przy biurku nie może męczyć oczu, tak jak i nikt z nas nie powinien przygotowywać posiłków, a co gorsza spożywać ich w ciemności! Pamiętajmy więc o odpowiednim funkcjonalnym oświetleniu biurka, blatu, stołu oraz wyspy kuchennej.
Błąd, który popełniasz urządzając dom
Gotowe komplety mebli, spójne zestawy wypoczynkowe, drewniany stół i krzesła do jadalni. Brzmi bardzo bezpiecznie, ale tylko wtedy, gdy urządzasz wnętrze w stylu… nudnym? Pozornie dbamy, aby każdy jeden element do siebie pasował jednak nie zawsze efekt końcowy jest taki, jakby nam się mogło wydawać. Oczywiście - to bardzo ważne, by w pomieszczeniu zapanował spójny ład stylistyczny, ale jeśli już wybieramy podobne do siebie meble, zadbajmy o ciekawy kontrapunkt w całej aranżacji, który zdecydowanie skupi na sobie uwagę i przyciągnie wzrok gości. Wystarczy powiesić na ścianie obraz, tradycyjną farbę zastąpić tapetą bądź kultowymi lamelami, ewentualnie zadbać o odpowiednie dodatki w kontrastowym kolorze.
Modowy szał zakupowy
Błędy przy aranżacji wnętrz dotyczą nie tylko koncepcji pomieszczenia, ale również mebli, kolorów oraz pozornie nieistotnych detali. Ogromny wpływ na to mają trendy wnętrzarskie, dla których często bezmyślnie tracimy głowę. Moda… jak dobrze wiemy, jest i nagle odchodzi, a potem często powraca jak bumerang. Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo szybko i często nawet nie nadążamy za nowinkami. Warto być na bieżąco, inspirować się najnowszymi trendami i odświeżać swoje wnętrza, ale z umiarem.
Spójność, równowaga? A co to jest?
Czasami wystarczy jeden niewielki element, który sprawi, że nasze wnętrze będzie modne, a bardzo częstym błędem przy aranżacji wnętrz jest zakup wszystkich cudownych nowości i generalna metamorfoza całego mieszkania. Często ciężko jest nam zadecydować o stylu danego wnętrza bądź wybrać jedną stylistykę dla całego mieszkania. Zbyt duża lub zbyt mała liczba niespójnego wyposażenia, mebli czy nawet dodatków sprawi, że wnętrze nie będzie ani komfortowe ani nawet przyjemne dla oka. Więc jak w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek? Jest na to prosty sposób: wybierz przewodni styl, który stworzy uniwersalną bazę dla dalszych aranżacji, a wystrój wnętrza ubarwiaj i zmieniaj wszelkimi dodatkami i dekoracjami.
Wygląd to nie wszystko
Kolejnym bardzo często popełnianym błędem aranżacyjnym jest skupianie się na wyglądzie zarówno pomieszczenia, jak i mebli, co często skutkuje niekończącymi się remontami i ciągłymi wymianami mebli. Warto wybierać to, co trafia w nasz gust, ale jest również praktyczne. Odpowiednia ilość światła, włączników, gniazdek w ścianach, miejsca do przechowywania, a nawet funkcjonalny trójkąt roboczy w kuchni sprawią, że codzienne funkcjonowanie w całym domu będzie wygodne i przede wszystkim przyjemne. Warto poświęcić tym elementom dużo czasu i przemyśleń, a przede wszystkim przeanalizować własne potrzeby.
Mniej znaczy więcej
Zarówno meble, jak i reszta wyposażenia powinny być dobrze dobrane pod kątem stylistyki oraz wielkości i możliwości technicznych wnętrza. Unikajmy dużej ilości mebli, które przytłaczają pomieszczenie. Warto np. jedną pakowną szafą przesuwną zastąpić 3 komody ustawione w rzędzie, które wcale nie oznaczają dużej ilości miejsca do przechowywania. Nie przesadzajmy także z dodatkami. Urządzając wnętrze zgodnie z ideą „mniej znaczy więcej” zyskamy więcej przydatnej przestrzeni rezygnując z niepotrzebnych mebli i bibelotów, które sprawiałyby wrażenie ciągłego bałaganu.
Ciągły brak miejsca, wypchane szafy w sypialni, przedmioty, które ciężko odnaleźć? Wszystko powinno mieć swoje miejsce w domu, a bardzo często po prostu przerzucamy niepotrzebne rzeczy z kąta w kąt, bo przecież kiedyś mogą się przydać. Na pomocą przychodzą nam sprytne zabudowy na wymiar, garderoby, schowki, a także meble z ukrytym miejscem do przechowywania, dzięki którym nie tylko unikniemy bałaganu i nieładu, ale również dużej ilości mebli w pomieszczeniu.
Efekt ciężkich ścian, czyli jak stworzyć aranżacyjny nieład
By stworzyć aranżacyjny nieład wcale nie muszą być to kiepskiej jakości meble, a wystarczą źle dobrane kolory, zbyt ciemne ściany czy brak okien i horrendalny efekt murowany. Tych błędów przy aranżacji wnętrz można popełnić naprawdę wiele, więc jak się ich wystrzegać? Przede wszystkim nie bój się nowości i eksperymentów. Ciężkie, toporne meblościanki już dawno przestały być modne, a ich świetną alternatywą są lekkie meble o delikatnych kształtach. Choć pozornie szukamy jak najwięcej miejsca do przechowywania, należy pamiętać, że zabudowa całej ściany spowoduje jedynie przytłoczenie przestrzeni i sprawi wrażenie ciągłego chaosu. Kolejnym najczęściej popełniającym błędem przy aranżacji wnętrz jest ustawienie mebli pod ścianą, co znowu odbiera cały jej potencjał, a dodatkowo sprawia, że w środku powstaje pusta, nieużytkowa przestrzeń. Ustawienie narożnika czy dużej kanapy wraz ze stolikiem w centrum pomieszczenia przełamuje dotychczasowe konwencje i zdecydowanie daje dużo więcej możliwości aranżacyjnych.
Wnętrze bez polotu. Błędy w doborze kolorów
Błędy przy aranżacji wnętrz, a zwłaszcza przy doborze kolorów pojawiają się najczęściej. Często myślimy, że białe ściany są kluczem do sukcesu, a utrzymanie mieszkania w jasnych i stonowanych barwach pozwoli na sukces – tak, ale tylko wtedy, jeśli urządzasz mieszkanie w stylu minimalistycznym. Niestety ograniczanie się do jednego czy dwóch kolorów sprawi, że nuda zdominuje wystrój, a wnętrze będzie wydawać się monotonne. „Dom to nie muzeum!” Jeśli choć raz usłyszałaś/eś takie słowa to pora na zmiany! Warto zadbać o to, by pojawił się chociażby jeden żywy i energiczny kolor, a materiały ścian, mebli czy dodatków miały walory iście dekoracyjne.
Błędy przy aranżacji wnętrz pojawiają się również w dopasowaniu wyposażenia i kolorystyki do wielkości pomieszczenia. Ciemne i mocne barwy w małym mieszkaniu sprawiają, że wydaje się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Uważajmy też ze wzorami – mozaiki, kolorowe tapety, wzorki, naklejki i ozdoby ścian uczynią nasze wnętrze bardzo chaotycznym, ciężkim i nieuporządkowanym.
Największe błędy przy aranżacji wnętrz – brak planu, złe proporcje i zapomniany biały sufit
Błędy przy aranżacji wnętrz pojawiają się szczególnie wtedy, gdy zaczynamy remont lub urządzanie pomieszczenia bez wcześniejszego planu. To niezwykle radosny czas – chcemy jak najszybciej „iść na swoje” i często w tym całym ferworze zapominamy o najważniejszym, czyli planie. Dopasowanie mebli, kolorów i dodatków do całego domu jest bardzo ważne dla całej estetyki i pozwoli uniknąć w przyszłości ciągłych i niekończących się poprawek. Bardzo często zapominamy także o sufitach, które pełnią bardzo istotną rolę we wnętrzu, zwłaszcza gdy w ciekawy sposób go wyróżnimy. Istnieje wiele ciekawych opcji jak np. sufit podwieszany, z halogenami lub reflektorami, ledem czy ozdobiony ciekawym wzorem. Taki pomysł możemy wykorzystać niekoniecznie na całej powierzchni, ale w celu oddzielenia danej części w pomieszczeniu np. nad stołem w salonie, zyskując optyczny i intuicyjny podział stref.